/ Blog /

CloudFlare. Zabezpiecz swoją stronę WWW!

CloudFlare jest usługą, która oferuje funkcje wydajności (przyśpieszenia) oraz zwiększenie bezpieczeństwa strony internetowej. Działa jako pośrednik pomiędzy użytkownikiem a witryną i podobnie jak proxy: wszystkie dane w pierwszej kolejności przechodzą przez usługę CloudFlare, dzięki czemu ruch pochodzący od spamerów i hakerów może być filtrowany.

(infografika przedstawiająca połączenie ze stroną "bez" oraz "z" podpiętą usługą CloudFlare)

 

Jak to działa?

We wczesnych dniach Internetu, gdy chciałeś załadować stronę internetową, twoja prośba trafiłaby z twojego komputera na serwer, który zwróciłby żądaną stronę. Jeśli jednocześnie pojawi się zbyt wiele żądań, serwer może zostać przytłoczony i zawieszony, co stanie się niewygodne dla każdego, kto będzie próbował uzyskać dostęp do hostowanych zasobów. Utrudniało to właścicielom witryn internetowych dostarczanie treści, które byłyby szybkie, bezpieczne i niezawodne. Cloudflare został stworzony, aby rozwiązać te problemy i umożliwić użytkownikom korzystanie z zasobów, aby ich witryny, aplikacje i blogi były bezpieczne i wydajne. Odbywa się to za pomocą potężnej sieci, która dostarcza treści i inne usługi tak blisko, jak to tylko możliwe, dzięki czemu rówież otrzymujesz informacje tak szybko, jak to możliwe. Cloudflare chroni też własności internetowe przed szkodliwymi działaniami, takimi jak ataki DDoS , złośliwe roboty i inne nieuczciwe włamania.

 

Ile to kosztuje?

W podstawowej wersji - nic. Jednak jak to zawsze bywa, warto zainteresować się również płatnymi planami.

 

Jak zacząć korzystać?

Zarejestruj się na stronie cloudflare.com. Następnie wpisz adres swojej domeny i zmień adresy DNS u dostawcy. Resztą zajmie się CloudFlare. 

Filmik pokazujący cały proces rejestracji oraz podpinania domeny autorstwa Torstena Muellera:

 

Czy warto?

Zdecydowanie tak. Praktycznie za darmo otrzymujemy zestaw narzędzi, które pomogą ochronić nas przed atakami DDoS oraz wpłyną na poprawę wydajności oraz bezpieczeństwa naszej strony.

 

Na koniec warto dodać, że CloudFlare to nie jedyna usługa tego typu. Google posiada swoje Google Public DNS, a Cisco Systems - OpenDNS. Nie ważne którą wybierzesz. Wszystkie usługi łączy jedno - troska o Twoje bezpieczeństwo.