/ Blog /

Hosting dopasowany do potrzeb, czyli jak ominąć niepotrzebne koszty?

Wpis ten nie będzie typowym przewodnikiem po usługodawcach - co, gdzie, u kogo i za ile. Będzie on jedynie podpowiedzią, z jakich - w dzisiejszych czasach - planów hostingowych warto skorzystać puszczając "w świat" swój projekt a przy tym nie zapłacić kroci. Nie każdy projekt jest dużym serwisem i często źle dobrany hosting jedynie niepotrzebnie nadwyręża nasz portfel.

Dobór technologii

Istnieje bardzo wiele zaawansowanej technologii oraz języków programowania. Strona internetowa w dzisiejszych czasach to już nie tylko dokument HTML z paroma obrazkami oraz arkuszem CSS. W grę wchodza takie technologie jak PHP, Ruby, Python czy nawet tak "uwielbiana" przez wszystkich Java (chociaż - na szczęście - to już bardziej przeszłość). Wszystkie te języki do działania potrzebują odpowiednio mocnego serwera z możliwością ich obsługi.

Firmy hostingowe biją się o potencjalnego klienta oferując jak najlepsze parametry swoich maszyn w możliwie jak najniższej cenie.
To bardzo dobrze, ponieważ koszty utrzymywania projektów z roku na rok spadają.

Jednak zadajmy sobie pytanie: dlaczego mamy dodatkowo płacić za rozbudowane możliwości oferowanych serwerów, skoro nasz projekt nie będzie z nich korzystał?
Przykładowo: mamy w planie stworzenie nowocześnie wyglądającej strony-wizytówki dla naszej firmy. Nic specjalnego - zakładka o nas, opis oferty oraz kontakt z mapą dojazdu google. Bez fajerwerków. Po co więc mamy płacić za serwer umożliwiający obsługę PHP i bazę danych, skoro wystarczy nam najprostszy, najtańszy, i często darmowy plan hostingowy?

Zdefiniowanie potrzeb

Wbrew pozorom jest w czym wybierać. Istnieją hostingi w pełni darmowe (często nawet bez reklam!) umożliwiające podpięcie własnej domeny (na przykład .pl) lub darmową domeną nazwafirmy.x.pl (x - nazwa firmy hostingowej). Coraz częściej nawet przy zakupie domeny dostajemy mały, darmowy serwer www na swoją stronę wraz z obsługą poczty email.
Nie zamierzam podawać konkretnych firm oferujących takie usługi, ponieważ tak jak napisałem wcześniej, nie takie jest założenie tego wpisu. Zamierzam natomiast zwrócić uwagę na to, że czesto przy wdrażaniu usługi klientowi nie definiuje się jego realnych potrzeb. Wciskanie hostingu pod wordpressa dla zwykłej, prostej statycznej strony jest nagminne. Nie cierpi na tym wykonawca, a klient, kiedy otrzymuje pierwszą fakturę do zapłaty.

Jestem fanem anty-marnowania zasobów. Jeżeli projekt da się wykonać w innej technologii, zachowując przy tym funkcjonalność, a dodatkowo obcinając koszt utrzymania oraz wykonania, to zawsze podsuwam takie rozwiązanie klientowi. Moim zdaniem, w dłuższej perspektywie, korzystają na tym zawsze dwie strony.

Podsumowanie

Ładna, nowoczesna strona internetowa nie musi być droga. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest zdefiniowanie potrzeb i celów na samym początku projektowania witryny. Pozwoli to wam - klientom, często zaoszczędzić pieniądze, a nam - zleceniobiorcom - dopasować odpowiednią technologię.

Tak jak wspomniałem wcześniej, dzięki takim konkretom zawsze zyskują obie strony.